< Înapoi la proiecte

Țara Hațegului – Retezat: destinația ecoturistică de excelență a României

Un model de dezvoltare durabilă prin ecoturism

Obiectivele principale:

• Dezvoltarea unui model de sistem de monitorizare a vizitatorilor pentru o destinație de ecoturism, care poate fi aplicabil la nivel național;
  • Scoaterea în evidență a profilului ecoturistic al zonei prin afaceri mai responsabile și de o calitatea ecologica mai bună.
  • Promovarea Tarii Hategului – Retezat la nivel national ca destinatie de ecoturism de top în Romania.

Detalii:

Durata: 01 aprilie 2016 – 30 septembrie 2017

Buget: 76.121 CHF (66.971,26 CHF  valoarea grantului și 9.149,74 CHF cofinanțare)

Parteneri:

• Asociația de Turism Retezat;
  • Asociația pentru Dezvolarea Turismului de Sănătate și Social (APDTSS).

Sursa de finanțare: Proiect co-finanțat printr-un grant din partea Elveției prin intermediul Contribuției Elvețiene pentru Uniunea Europeană extinsă.

Responsabil: Bogdan Papuc

Printre rezultatele acestui proiect se numără:

• realizarea unei broșuri de promovare a destinației în română și engleză, a câte 2000 de bucăți / ediție;
  • realizarea unui nou website de promovare a destinației cu informații complete prezentate în română și engleză;
  • realizarea unui sistem de monitorizare turistică pilot la nivelul unei destinații de ecoturism și colectarea de date pe durata unui an calendaristic, conform unei metodologii de monitorizare;
  • evaluarea a 8 pensiuni din cadrul destinației conform sistemului de certificare în ecoturism Eco-România;
  • organizarea unui workshop la nivel național cu tema Managementul performant al destinațiilor de turism în România și Europa, la care au participat reprezentanți din destinațiile turistice, mediul academic, sectorul guvernamental și mediul privat.
  • realizarea unei baze de date cu fotografii de bună calitate din destinație;
  • dezvoltarea unui manual pentru monitorizarea vizitatorilor bazat pe experiența din Țara Hațegului – Retezat.

Pentru mai multe informații despre Programul de cooperare elvețiano-român, vizitați:

www.swiss-contribution.ro;
www.swiss-contribution.admin.ch/romania.

Această pagină nu reflectă neapărat poziția oficială a guvernului elvețian. Responsabilitatea pentru conținutul acesteia este asumată în întregime de Asociația de Ecoturism din România.